Uczestnicy rynku nieruchomości.

Za główny podział uczestników rynku nieruchomości uważa się dwie grupy: decydentów, mamy tutaj na myśli uczestników podejmujących decyzje; a ponadto specjalistów, promujących grupę decydentów w dopasowanym podejmowaniu decyzji oraz ich wykonaniu. Zapoznając się z obiema grupami możemy stwierdzić, że w grupie decydentów znajdują się:


    Deweloperzy. Ten typ decydentów cechuje się tym iż zajmuje stanowisko kierownicze procesu pierwotnego lub zagospodarowania wtórnego nieruchomości. Postanowienia tego typu uczestników rynku nieruchomości postrzega się za jedne z trudniejszych i odbiera się je za dość ryzykowne na tle innych dokonanych przez uczestników rynku decyzji. Ich zasadniczym zadaniem jest podejmowanie precyzyjnych decyzji inwestycyjnych licząc się z aspektami czasowymi, potrzebnymi do zrealizowania zadania inwestycyjnego.

    Sprzedający i kupujący. Uczestnicy - sprzedający zobowiązani do upłynniania, z kolei celem uczestników - kupujących są lokaty kapitału. Biorąc pod uwagę stan ryzyka tego rodzaju uczestników do developerów można śmiało stwierdzić, iż ze względu na czas dokonywanych przez sprzedających i kupujących decyzji zagrożenie to jest w znacznym stopniu mniejsze. Decyzje te dokonywane na przykładzie aktualnego obrazu rynku.

    Wynajmujący i najemcy. Zasadniczym celem wynajmujących jest odstąpienie kapitału zainwestowanego w nieruchomości, ponadto najemcy uważani są za eksploatujących nieruchomość bez potrzeby łączenia z nią własnego kapitału. Posiadają możliwość dopasowania własnej decyzji w ustalonym okresie w odniesieniu do danej lub danych nieruchomości.

    Kredytodawcy i kredytobiorcy. Obowiązkiem kredytodawców jest udostępnienie korzystania z opłaty nazywanej oprocentowaniem kapitału. Kredytobiorcy starają się uzyskać zdolność użycia kapitału proponowanego przez kredytodawców. Korzyścią tego typu udziału jest stan ryzyka, który utrzymuje rozłożony oraz stabilny, przy pomocy różnych narzędzi dających gwarancję spłaty kredytu.

Drugą grupą są, specjaliści których możemy wyszczególnić:

    pośrednicy. Zadaniem pośrednika jest dotarcie do jak największej liczby ofert nieruchomości. Do obowiązków należy identyfikowanie wszelkich atrybutów również fizycznych, jak i prawnych nieruchomości, która jest przedmiotem transakcji.

    rzeczoznawcy majątkowi. To osoba fizyczna dysponująca uprawnieniami zawodowymi w zakresie szacowania nieruchomości przyznane przez właściwego Ministra.

W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca ustala:

    Wartość rynkową nieruchomości,

    Wartość odtworzeniowa nieruchomości,

    Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości,

    Wartość katastralną nieruchomości.

    doradcy. Specjaliści tego typu słyną z podejmowania niełatwych zadań, polegających na kompetentnym wsparciu w podejmowaniu decyzji przez decydentów, ich profesja cechuje się wykazaniem możliwie największą i najwszechstronniejszą praktyką zawodową. Bardzo dużą rolę w wykonywanej przez nich pracy odgrywają zdolności związane ze swobodnym oraz łatwym demonstrowaniem wniosków i formułowaniem argumentów,

    zarządcy. Są to osoby fizyczne, które uzyskały licencję zarządcy nieruchomości przyznaną na podstawie reguł ustawy o gospodarce nieruchomościami. Fach Zarządcy związany jest z analizą, monitorowania elementów od których jest uzależnione prowadzenie rozsądnej gospodarki nieruchomością i podejmowaniu sensownych postanowień posiadających oddziaływanie na aktualne a ponadto przyszłe planowanie jak najbardziej efektywnego użycia będącej w zakresie kompetencji zarządcy nieruchomości. Zasób wiedzy, specjalistyczne przygotowanie, przyswojenie nabytej praktyki Zarządcy jest gwarancją uzyskania oczekiwanego zysku z danej nieruchomości z korzyścią dla całej populacji mieszkającej w zarządzanym przez zarządcę budynku.