Ryzyko inwestowania z punktu widzenia inwestycji developerskich.

Inwestycje deweloperskie zaliczamy do najbardziej ryzykownych działań przedsiębiorczych, narzucają one konieczność ulokowania bardzo dużego kapitału, którego zadaniem będzie wytwarzanie produktów, których mobilność jest bardzo mała do czasu i miejsca. Ponadto adresowane są one do względnie niedużego rynku, na którym przyszły popyt jest bardzo niepewny.




Na zasadzie inwestycji deweloperskich podmioty skazane na ryzyko możemy podzielić ze względu na sytuacje, w których:

1) deweloper realizuje inwestycje głównie z funduszy klientów – w tym przypadku podmiotami nara onymi na ryzyko są zarówno inwestorzy (przyszli lokatorzy, najemcy mieszkań), a tak e firma deweloperska.

2) deweloper dokonuje sprzedaży mieszkań (domów) po ich wybudowaniu – w tym wypadku ryzyko ponosi głównie firma deweloperska. Ryzykiem pośrednim objęte są jednak wszystkie podmioty współpracujące z firma deweloperska, np. banki kredytujące, dostawcy materiałów

– ich ryzyko związane jest z niewypłacalnością dewelopera.

Ryzyko w działalności deweloperskiej możemy podzielić na:

1) ryzyko deweloperskie

    Ryzyko prognozy – związane jest bezpośrednio z niebezpieczeństwem tego, że przewidywane warunki ramowe założone w różnych analizach, będących podstawą dokonania postanowień rozpoczęcia realizacji inwestycji, w rzeczywistości nie istnieją,

    Trudności z wynajmem lub sprzedażą – jest to ryzyko nie niespełnienia wymogu rynku przez nieodpowiednią koncepcje inwestycji, np. nie atrakcyjna lokalizacja,

    Ryzyko planowania - w sytuacji, gdy analizy, plany i projekty wykonywane w fazie koncepcji inwestycji uzyskają wynik negatywny i inwestycja nie będzie mogła być wykonana ze względów ekonomicznych, technicznych itp., zrealizowane uprzednio w dużej ilości prace wstępne staną się zbędne, zarówno koszty ich przeprowadzenia - utrata, którą należy pokryć z przychodów z innej działalności.

2) ryzyko rynkowe – ignorowanie tej grupy ryzyka jest najczęstszym z przyczyn bankructwa przedsiębiorstw:

    Ryzyko marketingowe - wynika z niepoprawnych hipotez do konkretnych projektów. Ryzyko ma związek ze zmiennymi opiniami społecznymi. Ryzyko ma miejsce w momencie podejmowania różnego rodzaju decyzji. Wynika to z faktu, iż w wielu sytuacjach nie można celnie ocenić ani wykluczyć błędów znajdujących się informacjach, również w ich interpretacji,

    Ryzyko reputacji, image firmy – utrzymanie się przedsiębiorstwa na rynku budowlanym jest ciężkim zadaniem, za sprawą ciągle rosnącej konkurencji, co więcej niewielkie potknięcie przedsiębiorstwa w środkach masowego przekazu może być dużym zagrożeniem.

    Ryzyko konkurencji

3) ryzyko w procedurach prawnych


    Ryzyko ze strony otoczenia - praktycznie każda dopiero powstała inwestycja spotyka się z oporami sąsiadów, organizacją ekologiczną, obrońcami jakichś wartości. Rozważanie protestów przez różne organy administracji państwowej lub samorządowej najczęściej trwa długi czas. Gdy protesty mają miejsce dopiero w fazie wykonywania budowy, może dojść do zatrzymania procesu budowlanego, a koszt utrzymania wstrzymanej budowy może wiązać się z dużymi stratami dla dewelopera

    Ryzyko w procedurach administracyjnych – ryzyko to wiążemy z długością zdobywania pozwoleń formalnych, np. pozwolenie na budowę, których otrzymanie związane jest z dłuższym czasem niż spodziewał się inwestor.

4) ryzyko związane z organizacją wewnętrzną firmy – ryzyko tego typu można zminimalizować

poprzez prawidłową selekcję zatrudnionej kadry w przedsiębiorstwie deweloperskim, a

ponadto zdołać utrzymać wieloletnią współpracę ze stałymi partnerami. Z

przeprowadzonych badań okazuje się, iż względnie poprawnie działają na rynku

przedsiębiorstwa, które posiadają własne jednostki wykonawcze i projektowe.

    Ryzyko różnorodności realizatorów – podyktowane jest potrzebą dość częstej wymiany przedsiębiorstw w procesie inwestycyjnym, w związku z czym występują trudności w skoordynowaniu prac

    Ryzyko selekcji wykonawstwa – możliwości nieodpowiedniego doboru przedsiębiorstw w procesie inwestycyjnym

5) ryzyko związane z wykonawstwem technicznym budowy

    Ryzyko jakości – ma bardzo duże znaczenie, ponieważ nawet bardzo dużym nakładem kosztów, z reguły nie można uniknąć wszystkich usterek,

    Ryzyko warunków gruntowych i atmosferycznych - jest to ryzyko które ma duży wpływ na inwestycje budowlane; często nieudokumentowane zmiany morfologiczne gruntów potrzebują wykorzystania rozszerzeń podłoża i fundamentów, ważne zagrożenia występują przy budowie obiektów znajdujących się blisko lub graniczących z istniejącymi budynkami starymi, wysokimi, o nieznacznym zagłębieniu.

6) ryzyko finansowania inwestycji

    Ryzyko braku środków finansowych - większość firm deweloperskich opiera swa działalność na wpłatach klientów, co wiąże się z ryzykiem opóźnienia wpłat rat należności za realizowane etapy, na zerwaniu umowy przez klienta itp.

Nawet stabilne przedsiębiorstwa o znakomitych fundamentach i dużej zdolności płatniczej
może w wyniku splotu odrębnych elementów, szczególnie na tle niestabilnych
warunków gospodarowania, utracić zdolność płatnicza.

    Ryzyko zmiany cen – związane z nieprzewidzianymi zmianami cen materiałów i usług

    Ryzyko zmiany stóp procentowych - zagra a deweloperowi w przypadku wysokiego udziału kapitałów obcych w łącznych kosztach inwestycji; wzrost stóp procentowych często wiąże się ze spadkiem wartości nieruchomości, co - oprócz wysokich kosztów finansowania

    Ryzyko kursowe - występuje gdy cześć płatności dokonywana jest w złotówkach na podstawie umów zakładających ceny stałe, zaś inna cześć płatności waloryzowana jest proporcjonalnie do zmian kursowych innej waluty; może to być związane z zaciągnięciem kredytu dewizowego lub zawarciem umów sprzeda y lub wynajmu opartych na dolarze, euro lub marce, podczas gdy koszty inwestycji z reguły rozliczane są w złotówkach, ewentualnie z uwzględnieniem inflacji.

    powoduje dodatkowe obciążenie rentowności inwestycji na skutek niższej przewidywanej ceny sprzedaży

    Ryzyko inflacyjne - występuje w krajach o zmiennej, dość wysokiej inflacji; warto zapewnić sobie możliwość indeksowania kosztów i przychodów tym samym wskaźnikiem inflacji.

7) ryzyko czasu - Czas zalicza się do najistotniejszych czynników ryzyka w toku procesu inwestycyjnego w budownictwie.

    Przekroczenie planowanych okresów realizacji i/lub ekspozycji rynkowej wiąże się z dodatkowym obciążeniem z tytułu obsługi kredytu, co może pochłonąć zakładany zysk dewelopera. Powody opóźnień mogą mieć charakter wewnętrzny, np. zła organizacja zespołu deweloperskiego, lub zewnętrzny, np. długotrwały tryb uzyskiwania pozwoleń.

    Przeciągniecie się w czasie okresu realizacji może spowodować, e korzystna poprzednio sytuacja na rynku może zmienić się na gorsze.

8) ryzyko wzrostu kosztów – Opisane powyżej rodzaje ryzyka posiadają wyraźny wpływ na wzrost wydatków. Ryzyko wzrostu wydatków łączone jest przede wszystkim z długim okresem realizacji inwestycji deweloperskich, co komplikuje wykonanie dostatecznie precyzyjnej prognozy kosztów we wczesnym stadium procesu inwestycyjnego.