Definicja inwestycji

Inwestycje są znaczącą kategorią ekonomiczną. Z punktu widzenia rachunkowości inwestycje ujmowane są jako inna kategoria znaczeń:
  • „inwestycje rozpoczęte są ujmowane w aktywach jako „rzeczowy majątek trwały”;
  • inwestycje zakończone są dostarczane przez środki trwałe/wartości niematerialne i prawne
     
  •  
     
Ustawa o rachunkowości pokazuje warunki, przedsięwzięcia jakie ma spełniać aby możliwe było uznanie ich za inwestycję; również jakie koszty poniesione w jego wyniku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Ustawa głosi, że inwestycja to ogólnie poniesione koszty pozostające w bezpośrednim powiązaniu z nieukończoną budową, montażem lub przekazaniem do zarządzania nowego lub polepszeniem już istniejącego środka trwałego. W kontekście ustawy nazywamy: przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację. Ponadto inwestycjami w ustawie są także: aktywa nabyte które mają na celu osiągnięcie korzyści ekonomicznych, które są rezultatem przyrostu wartości tych aktywów, zdobycia z nich przychodów jako dywidend ( udziałów w zyskach ), odsetek lub innych pożytków, jak również z transakcji bankowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które przez jednostkę używane nie były, aczkolwiek uzyskały nabywce drogą zdobycia tych korzyści . Bardziej ogólne definicje inwestycji można spotkać w literaturze przedmiotu. Która podaje że inwestycje to zaangażowanie środków gospodarczych w przedsięwzięcie gospodarcze mające na celu pomnożenie majątku właściciela przez przysporzenie określonych dochodów.

Podstawowym celem inwestowania jest uzyskanie w przyszłości przyrostu wartości, a tym samym pomnożenia kapitału należącego do właścicieli. Inwestycje to obszar szczególnej i wnikliwej analizy. Decyzje inwestycyjne w przedsiębiorstwie wiążą się ze specyficznymi cechami, które odróżniają je od bieżącej (podstawowej) działalności i związane są z pewnymi utrudnieniami: należą do nich:
  1. Znaczne obciążenie dla inwestora.
  2. Zaangażowanie zasobów na długi czas.
  3. Uzyskiwanie korzyści w przyszłości.
  4. Element ryzyka i niepewności.
  5. Znaczny wpływ na osiąganie zamierzonych celów finansowych.
  6. Określenie przyszłego kierunku rozwoju przedsiębiorstwa.
Powyższe argumenty, że decyzje inwestycyjne w przedsiębiorstwie są kluczowym i krytycznym obszarem strategii biznesowej i stanowią bardzo ważny element planowania w firmie, w tym planowania finansowego. Błędy i brak efektywności (skuteczności) oceny efektywności inwestycji mogą faktycznie oznaczać załamanie działalności i bankructwo firmy.