Hipoteka

Jedyną z taktyk ochrony wierzytelności jest hipoteka, innymi słowy obciążenie nieruchomości prawem na mocy którego wierzyciel powinien dobiegać się swoich żądań z nieruchomości dłużnika. Hipoteka zabezpiecza wierzytelności pieniężne w danej kwocie ponadto żądania o nieprzedawnione odsetki oraz koszty postępowania. Aby wyznaczyć hipotekę, prócz oczywiście zgody stron, powinno dokonać się wpisu do księgi wieczystej. Zadowolenie wierzyciela następuje na podstawie przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym.

Hipoteka traci ważność po upływie 10 lat, w związku z tym jeśli nastąpi sytuacja przypadkowego, omyłkowego wykreślenia hipoteki, wierzyciel może w ciągu 10 lat dochodzić ponownie wpisu wykreślonej hipoteki. Hipoteka również ulega wygaśnięciu z chwilą złożenia przez właściciela nieruchomości do depozytu sądowego kwoty równej wierzytelności. Wierzyciel może dobiegać zadowolenia ze swoich wierzytelności z nieruchomości obciążonej hipoteką niezależnie od tego kto jest obecnie jej właścicielem oraz ma pierwszeństwo przed innymi wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Każdy nowy właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką odpowiada za zaspokojenie wierzytelności która była chroniona hipoteką. Przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego mogą być; -użytkowanie wieczyste gdzie hipoteka obciąża także budynki i urządzenia znajdujące się na użytkowanym terenie. Rodzaje hipotek:
a) Hipoteka kaucyjna
Hipotekę tę ustanawia się w celu zabezpieczenia wierzytelności o nieustalonej wysokości, wierzytelności przyszłych, wierzytelności wynikających z dokumentów zbywalnych.
b) Hipoteka przymusowa
Jest ona ustanawiana na wszystkie nieruchomości dłużnika. Z wnioskiem o ustanowienie hipoteki przymusowej powinien wystąpić wierzyciel. Aby można o to wystąpić to wierzytelność powinna być stwierdzona: prawomocnym orzeczeniem sądu, ugodą zawartą przed sądem, aktem notarialnym
c) Hipoteka zwykła / umowna /
Hipoteka zwykła ma najczęstsze zastosowanie. Powstaje ona na podstawie umowy pomiędzy wierzycielem a właścicielem nieruchomości. Ten właściciel nie musi być dłużnikiem wierzyciela, ale może zgodzić się na ustanowienie hipoteki,poręczając w ten sposób cudzy dług.