Przy każdej
inwestycji należy się liczyć z ryzykiem. Nie inaczej jest przy inwestycjach w
nieruchomości. Zważywszy na wiele
sposobów inwestowania w nieruchomości ryzyko możemy podzielić
na:
1)
ryzyka związane z pozyskaniem nieruchomości
- Ryzyko wyceny – wycena z reguły powinna odpowiedzialnie ustalać wartość rynkowa nieruchomości, w praktyce z tym jest mimo to różnie. W celu zmniejszenia ryzyka stosowane jest zarówno przez stronę kupującą jak i sprzedającą zlecenie rzeczoznawcy majątkowemu oszacowanie wartości nieruchomości.
- Ryzyko transakcyjne – jest to ryzyko związane z zawarciem miedzy stronami umowy umożliwiającej skuteczne i płynne przejecie nieruchomości. W skrajnych przypadkach, wystąpienie błędu w zawartej umowie lub niedopełnienie wymogów formalnych może spowodować nawet unieważnienie zawartej transakcji.
2)
ryzyka związane ze sprzedażą nieruchomości
- Ryzyko płynności – nieruchomość ze względu na swoja kapitałochłonność jest aktywem o małej płynności, co może spowodować duże straty dla sprzedającego. Czas potrzebny na wyjście z inwestycji bywa bardzo długi.
- Ryzyko wyceny i ryzyko transakcyjne
3)
ryzyka związane z wynajmowaniem nieruchomości – ten rodzaj ryzyka można ograniczyć
poprzez odpowiednie zarządzanie
- Ryzyko utraty wartości nieruchomości wskutek niewłaściwego używania – jest to ryzyko trudne do przewidzenia, ale można je ograniczyć podobnie jak w powyższym przypadku.
- Ryzyko niepozyskania najemców – ograniczyć można poprzez zastosowanie odpowiedniego marketingu. Jest ono ściśle związane z popytem mieszkaniowym co w konsekwencji sprawia, że jest jednym z najistotniejszych ryzyk
- Ryzyko nie wywiązania się najemców z warunków umowy najmu – można je ograniczyć poprzez kontrole najemcy, a tak e poprzez odpowiednio skonstruowana umowę najmu.
4)
inne ryzyka zewnętrzne
- Ryzyko rynkowe – duże straty inwestora mogą być skutkiem zmiany cen nieruchomości, stawek czynszu, wysokości podatku
- Ryzyko polityczne
- Ryzyko wkroczenia państwa w rynek nieruchomości (np. wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne) – nieruchomość jest trwale powiązana z konkretną zależnością, może w obliczu tego zostać przedmiotem wywłaszczenia np. na rzecz Skarbu Państwa, czy jednostek samorządu terytorialnego. Takie sytuacje są związane jak najbardziej z wypłata odszkodowania dla właściciela wywłaszczanej nieruchomości, mimo to odnotowujemy ryzyko, że wysokość zdobytego odszkodowania nie będzie poprawna do wartości rynkowej nieruchomości